Antykwariat Zakładka oferuje skup książek z dojazdem na terenie Warszawy i okolic. Skupujemy również plakaty, starą prasę, pocztówki i fotografie.
Jesteś posiadaczem interesującego księgozbioru? Odziedziczyłeś mieszkanie pełne książek? Masz w swoich zbiorach kolekcję przedwojennych polskich pocztówek, fotografii lub plakatów? Znalazłeś na strychu lub w piwnicy stare dokumenty? Jeżeli jesteś zainteresowany ich sprzedażą, przeczytaj, na czym polega i jak – krok po kroku – wygląda proces skupu książek i innych przedmiotów w Antykwariacie Zakładka.
Nazywam się Marcin Gałązka. Na rynku antykwarycznym działam od 2006 roku. Moja firma – Antykwariat Zakładka – prowadzi profesjonalny skup używanych książek, czasopism, pocztówek, fotografii, plakatów i grafik od klientów indywidualnych oraz instytucji.
W poniższym artykule przeczytasz, na czym polega i jak – krok po kroku – przebiega skup książek w Antykwariacie Zakładka.
Skup książek krok po kroku:
- Kontakt z antykwariuszem
- Spotkanie z antykwariuszem
- Wycena książek, plakatów, pocztówek itd.
- Finalizacja transakcji sprzedaży
Krok 1. Kontakt z antykwariatem
Jeśli chcesz skorzystać z usługi skupu, powinieneś skontaktować się z Antykwariatem Zakładka. Można to zrobić:
- telefonicznie, dzwoniąc na numer 501 285 268 w dni powszednie i soboty w godz. 9-18.
- mailowo, pisząc na adres antykwariatzakladka@gmail.com
Pierwszy kontakt ma na celu ustalenie, czy przedmioty, które chcesz sprzedać są interesujące dla Antykwariatu i jego klientów.
Antykwariat skupuje następujące pozycje:
- książki naukowe z zakresu nauk humanistycznych
- klasykę literatury światowej
- pierwsze wydania polskiej prozy
- varsaviana – książki i inne publikacje o Warszawie
- książki dla dzieci wydane do 1970 roku
- książki wydawnictw emigracyjnych
- książki z autografami autorów
- książki w opracowaniu graficznym uznanych artystów
- wybrane czasopisma
- przedwojenne polskie pocztówki
- przedwojenne i powojenne kartki pocztowe z widokiem Warszawy
- fotografie dokumentalne i artystyczne
- plakaty i afisze
- druki ulotne
- polskie komiksy.
W czasie rozmowy zapytam o to, gdzie są zgromadzone, ile ich szacunkowo jest, w jakim są stanie, jaka jest ich tematyka, z jakiego okresu pochodzą. Na podstawie takiej rozmowy mogę podjąć wstępną decyzję, czy będę chciał zakupić to, co proponujesz. Ustalimy też dogodny termin spotkania – zwykle w ciągu 1-3 dni od kontaktu.
Kontaktując się mailowo, możesz przesłać zdjęcia i/lub listę przedmiotów do sprzedaży, co znacząco ułatwi przejście do kolejnego etapu. Nie musisz robić zdjęć poszczególnych książek. Wystarczą ogólne zdjęcia zbiorowe, na których będą widoczne tytuły książek. Jeśli będzie potrzeba, poproszę o dodatkowe informacje.
Krok 2. Spotkanie z antykwariuszem
Interesuje cię skup książek z dojazdem? Dobrze trafiłeś. W przypadku większych księgozbiorów i kolekcji dojeżdżam na terenie Warszawy i okolic, zapewniając bezpłatny odbiór i transport. W przypadku szczególnie interesujących zbiorów możliwy jest dojazd do miejscowości na terenie całej Polski.
Z mniejszymi zbiorami lub pojedynczymi przedmiotami zapraszam do siedziby Antykwariatu Zakładka przy ul. Inżynierskiej 1 w Warszawie.
Na miejscu zgromadzenia zbiorów przeglądam kolejno wszystkie pozycje i wybieram te, które chciałbym, aby wzbogaciły ofertę Antykwariatu Zakładka.
Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania książek i innych pozycji, selekcjonowania ich przed moim przyjazdem. Najlepiej jeśli książki stoją na regałach i jest do nich swobodny dostęp. Jestem jednak w stanie działać w trudniejszych warunkach (piwnice, strychy itp.).
Krok 3. Wycena książek, plakatów, pocztówek itd.
Każdy z przedmiotów wyceniam indywidualnie, biorąc pod uwagę jego stan zachowania, dostępność na rynku oraz stopień zainteresowania ze strony klientów. Skup książek na wagę, na metry lub ze stałą ceną od egzemplarza uważam za kłócący się z profesją antykwariusza i nigdy takiego nie stosuję.
Krok 4. Finalizacja transakcji sprzedaży
Jeśli zaproponowana przeze mnie kwota za wybrane pozycje, jest satysfakcjonująca, dochodzi do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Płacę od razu gotówką lub, o ile Klient sobie zażyczy, przelewem.
Spotkanie trwa – zależnie od obszerności zbioru – od kliku minut do kilku godzin.
Zakupione przedmioty trafiają do oferty Antykwariatu Zakładka, a następnie do kolekcjonerów, naukowców, bibliotek i innych miejsc, w których uzyskują tzw. drugie życie.
Co mnie interesuje
- książki naukowe (antropologia, architektura, etnografia, filozofia, historia i teoria sztuki, historia, politologia, socjologia);
- klasyka literatury światowej (Beckett, Bułhakow, Calvino, Camus, Canetti, Czechow, Dickens, Dostojewski, Faulkner, Gogol, Hemingway, Hrabal, Joyce, Kafka, Kundera, Mann, Marquez, Nabokov, Orwell, Plath, Sartre, Sołżenicyn, Vonnegut, Woolf…);
- pierwsze wydania polskiej poezji (szczególnie Białoszewski, Broniewski, Ginczanka, Herbert, Iwaszkiewicz, Miłosz, Słonimski, Szymborska, Świetlicki, Tuwim, Wierzyński);
- pierwsze wydania polskiej prozy (szczególnie Białoszewski, Bobkowski, Borowski, Czapski, Gombrowicz, Lem, Lipski, Mrożek, Schulz, Tokarczuk, Tyrmand, Witkacy),
- varsaviana – książki i inne publikacje o Warszawie;
- książki dla dzieci sprzed 1970 roku;
- książki wydawnictw emigracyjnych (Instytut Literacki w Paryżu, Oficyna Poetów i Malarzy, Oficyna Gliwy, Veritas, Polska Fundacja Kulturalna, B. Świderski);
- książki z autografami autorów;
- książki w opracowaniu graficznym uznanych artystów (Bokiewicz, Butenko, Cieślewicz, Flisak, Frysztak, Heidrich, Hiszpańska, Młodożeniec, Mróz, Stachurski, Stanny, Szancer, Świerzy, Tomaszewski, Wilkoń);
- czasopisma przedwojenne (Wędrowiec, Tygodnik Ilustrowany, Kłosy, Ziemia, Chimera, Mucha, Sztuki piękne, Skamander, Wiadomości Literackie, Blok, Zwrotnica, Dźwignia, Miesięcznik Literacki, Nowa Kultura, Arkady, Architektura, Dom, osiedle, mieszkanie, Tęcza);
- czasopisma powojenne (paryska Kultura, Zebra, Ty i ja, Projekt, Polska, Jazz, Reklama, Sugestie, Szpilki, Brulion, Raster, Machina);
- przedwojenne polskie pocztówki;
- przedwojenne i powojenne kartki pocztowe z widokiem Warszawy;
- fotografie dokumentalne i artystyczne;
- plakaty i afisze (filmowe, teatralne, z wystaw artystycznych, muzyczne i koncertowe, propagandowe i polityczne);
- druki ulotne (bilety komunikacji, ulotki, reklamy, listy);
- polskie komiksy.
Skup książek – najczęstsze pytania (FAQ)
Czy antykwariat skupuje podręczniki szkolne?
Skup podręczników szkolnych nie leży w zakresie działalności Antykwariatu Zakładka. Wyjątek robimy dla podręczników przedwojennych i starszych, które mają już wartość kolekcjonerską.
Gdzie i jak dokonać wyceny?
Aby dokonać wyceny należy skontaktować się mailowo lub telefonicznie z Antykwariatem Zakładka. W większości przypadków wycena możliwa jest na podstawie przesłanych zdjęć. W przypadku rzadszych i bardziej wartościowych pozycji wycena może być dokonana tylko po obejrzeniu przedmiotu przez antykwariusza.
Ile trzeba czekać na wycenę?
Czas oczekiwania zależy od ilości przedmiotów do wyceny. W przypadku wizyty u Klienta wycena dokonywana jest od ręki. W przypadku przesłani oferty mailowej, odpowiedź zostaje wysłana w ciągu 1-3 dni.
Czy antykwariat dojeżdża do klienta?
Tak, jeśli twój księgozbiór lub kolekcja jest duża, dojeżdżam na terenie Warszawy i okolic, zapewniając bezpłatny odbiór i transport. W przypadku szczególnie interesujących zbiorów możliwy jest dojazd do miejscowości na terenie całej Polski.
Czy dojazd i wycena są płatne?
Antykwariat, prowadząc skup, oferuje bezpłatny dojazd i wycenę książek, plakatów i grafik, starej prasy, pocztówek i fotografii.
Czy można przynieść książki do antykwariatu?
Tak. Jeśli chcesz sprzedać książki i masz możliwość przynieść je do antykwariatu, który mieści się na ul. Inżynierskiej (Warszawa-Praga), to możesz to zrobić. Zapraszam. Uwaga: zwykle lepiej jest wcześniej zadzwonić i przedstawić swoją ofertę telefonicznie, ponieważ książki skupuję wybiórczo.